2017 Singles Tournament

Welcome to the 2017 Norwich Bar Billiards Singles tourment. Please check this page regularly for updates.

Tournament Rules/ Important Information

  1. Tournament Information
    1. The Tournament Organisers for 2017 are Nathan Hensley and Fraser Brown.
    2. Spaces are limited to 48 players, based on a first come first served policy.
    3. The entry fee for each person will be £2.
    4. A person may only enter themselves into the tournament.
    5. If any player pulls out of the group stage, or is deemed “uncontactable” by the league organisers, then the 49th entrant (or the next entrant not given a space in the tournament) will be allowed to take their place.
    6. The tournament will consist of a group stage and four knockout rounds.
    7. A frame is one game of bar billiards played to the rules of Norwich Bar Billiards.
    8. Each match is paid for by the players.
  2. Group Stage Format
    1. A group match will be a race to win two frames.
    2. The group stage will consist of 16 groups of 3 players.
    3. Players will be randomly assigned into groups.
    4. Each player in a group must play one match with the two other players in the group.
    5. Whoever wins the most matches in their group will go through to the first knockout round.
    6. If all three players in a group are tied in match wins, the player with the greatest frame difference will go through to the knockout rounds.
    7. If two or more players are tied in frame difference, then whoever has the greatest score difference, in the frames played by the tying players, will go through to the knockout rounds.
    8. If two or more players are tied in score difference, then the tournament organisers will randomly select who goes through to the knockout rounds.
  3. Knockout Round Format
    1. Round One matches will be the best of 3 frames.
    2. All other knockout matches will be the best of 5 frames.
    3. The group stage winners will be entered into Round One of the knockout rounds.
    4. The winner of a match will go through to the next knockout round.
    5. If both players of a match are tied, additional frames should be played with the first player to win a frame claiming the match.
  4. Dates
    1. All matches must be organised by the players.
    2. Venues will be decided randomly other than for the finals, where no player shall have a "home advantage".
    3. Final date for entry is 05/01/2017.
    4. Groups will be drawn 06/01/2017 at the King's Head.
    5. All group stage matches organised by 22/01/17 and to be played by 05/02/17. If you cannot contact a player by 22/01/17, please contact the tournament organisers who will decide what action to take on that player.
    6. Round One matches must be played by 19/02/17.
    7. Quarter Final matches must be played by 05/02/17.
    8. Semi Final matches must be played by 19/03/17

Downloadable Group stage table (pdf)

 

Downloadable Knockout stage table (pdf)

 
Singles Tournament Group Results - 06/01/2017
Group 1
Venue: White Lion
NameWinDiff
Nathan Hensley2 6
Daniel George0 -6
Gareth Easey1 0
Group 2
Venue: Kings Head
NameWinDiff
John Sappia 2 4
Ian Stamp 1 -1
Fraser Brown0 -3
Group 3
Venue: Coach & Horses
NameWinDiff
Andy Sharpe
Andrew Fidler
Dave Edwards
Group 4
Venue: Golden Star
NameWinDiff
Lee Barnes 0.5-2
Oli Fernandez0.5 -2
Paul Gill 24
Group 5
Venue: Plasterers Arms
NameWinDiff
Will Nash
Andrew Tomlinson
Emma Pinder
Group 6
Venue: White Lion
NameWinDiff
Rufus Sharpe
Matt Hird
Roy Hannant
Group 7
Venue: Kings Head
NameWinDiff
Aryan Nikhab 1-2
Ben Auld0 -2
Phil Lewis 2 4
Group 8
Venue: Coach & Horses
NameWinDiff
Charlie Holden
Cain Smith
Peter Jensen
Group 9
Venue: Golden Star
NameWinDiff
Dave Hillis
Russell Corke
Emma Fowler
Group 10
Venue: Plasterers Arms
NameWinDiff
Megan Collier0 -4
Alex Pollock 1 2
Mick Sharpe 2 2
Group 11
Venue: White Lion
NameWinDiff
Graham Lovick 2 3
Jenny Reddish 1 1
Phil Myhill 0-4
Group 12
Venue: Kings Head
NameWinDiff
Paul Goldsmith
Alex Hall
James Broome
Group 13
Venue: Coach & Horses
NameWinDiff
David Bowerbank 1 -1
Dave Peel 1 2
Oliver Andrews 1 -1
Group 14
Venue: Golden Star
NameWinDiff
George Witty 0 -4
Ceinwen Fidler 10
Kev Breeze 2 4
Group 15
Venue: Plasterers Arms
NameWinDiff
Paul Lievens 0
Jon Sharpe 2
Ray Lewis -2
Group 16
Venue: White Lion
NameWinDiff
James Martin
Neil Cowlyn
Dave Brewer
 
Singles Tournament Round One
Round 1 Match 1
Venue: Coach & Horses
Nathan
Hensley 2
VS John
Sappia 1
Round 1 Match 2
Venue: White Lion
Dave
Edwards 2
VS Paul
Gill 1
Round 1 Match 3
Venue: King's Head
Andrew
Tomlinson 2
VS Rufus
Sharpe 1
Round 1 Match 4
Venue: Plasterer's Arms
Phil
Lewis 2
VS Charlie
Holden 1
Round 1 Match 5
Venue: White Lion
Dave
Hillis 2
VS Mick
Sharpe 1
Round 1 Match 6
Venue: Golden Star
Graham
Lovick 2
VS Alex
Hall 1
Round 1 Match 7
Venue: Plasterer's Arms
Dave
Peel 0
VS Kev
Breeze 2
Round 1 Match 8
Venue: Coach & Horses
Jon
Sharpe 2
VS Dave
Brewer 0
 
Singles Tournament Quarter Finals
Quarter Final 1
Venue: Plasterers Arms
Nathan
Hensley
VS Dave
Edwards
Quarter Final 2
Venue: Golden Star
Andrew
Tomlinson
VS Phil
Lewis
Quarter Final 3
Venue: Coach & Horses
Dave
Hillis
VS Graham
Lovick
Quarter Final 4
Venue: King's Head
Kev
Breeze
VS Jon
Sharpe
 
Singles Tournament Semi Finals
Semi Final 1
Venue: King's Head
Dave
Edwards
VS Andrew
Tomlinson
Semi Final 2
Venue: Golden Star
Dave
Hillis
VS Kev
Breeze
 
Singles Tournament 3rd place play off
Venue: Golden Star
Andrew TomlinsonVS Dave Hillis (3rd Place)
 
Singles Tournament Final
Venue: The Ship
Dave Edwards (Winner)VS Kev Breeze (Second Place)